субота, 8 березня 2025 р.

Христина Луцик. Аліна могла бути моделлю, але зараз – пілот дрона на Донбасі: «Жінка в армії повинна пройти кола пекла»


Наскільки складно дівчині потрапити на бойову посаду? Чи потрібні жінки на фронті? Як українські солдати на передовій сприймають війну? Як вони уявляють своє повернення додому після війни? Що змінилося в українському суспільстві за останні два роки? Чи зможуть такі молоді люди, як Аліна, яка пішла в армію у 21 рік, продовжувати жити нормальним життям, коли на їхніх очах гине багато близьких? На ці та інші питання відповідає пілот дрона української армії Аліна Каре в інтерв’ю Христині Луцик. Пропонуємо розшифрування відеозапису інтерв'ю.

Пілот дрона ЗСУ: «Раз ви не йдете, то я піду в армію»

Христина Луцик. Друзі, мої шанування глядачам ПостПравди, я Христина Луцик, і у цьому відео ми розкажемо вам історію Аліни Каре. Це дівчина модельної зовнішності, яка добровільно пішла у військо на бойову посаду. Зараз вона пілотка дрона. І ми поспілкуємося з цією дівчиною про те, як бути жінкою у війську на бойовій посаді, про її шлях, як туди вона потрапила, з якими проблемами сьогодні стикається. І поряд з тим про дуже складну ситуацію на фронті. Все це у нашому сьогоднішньому інтерв'ю. 

Так, друзі, доєднала вже Аліну до нашої розмови. І зараз ми поговоримо про дуже багато цікавих моментів, тому що жінок у війську в нас в Україні багато, але на бойових посадах безпосередньо їх не так чисельно, як би, може, хтось і думає про те. Тому, Аліно, розкажи, будь ласка, взагалі, чому ти пішла у військо? Тому що фактично, попри те, що в тебе стать, відповідно, та, яка сьогодні ще не підлягає призову, то в тебе і вік ще не призовний. Навіть, якби ти була хлопцем, ти ще могла і не потрапити у військо. Як ти прийняла для себе рішення, що тобі вже час доєднуватися, ще й на бойову посаду?

Аліна Каре, пілот дрона ЗСУ . Взагалі, тема армії, це для мене така доволі щепітільна, можна сказати. Я дуже довго про це думала. І не в плані того, що там я не вивезу, я більше хвилювалася за те, що я буду тут тягарем. Типу, давайте дивитися правді в очі. Я дівчинка, при чому молоденька дівчинка. І мало важу. Я просто боялася, що я буду більше заважати, ніж навпаки допомагати.

Але зараз я служу вже майже два роки. І взагалі остаточно для себе вирішила, що я хочу саме на бойову посаду, в той момент, коли ти гуляєш по Тернополю, і чоловіки вже не виходять. Просто гуляють одні дівчата, і все. Або чоловіки непризовного віку. І мені друзі починають розповідати: «Я сьогодні туди не піду, бо там ТЦК стоїть. Я в клуб тоді не піду... Навіть не в клуб, а просто в якесь кафе чи парк погуляти, бо там ТЦК ходить».

І ти такий думаєш: «А що робити?» А це був якраз початок 23 року. І вже на той момент настрої були такі, що я туди не піду, бо там ТЦК ловить. І все, я думаю, ладно, раз ви не йдете, то я піду.

Я хотіла бути штурмовиком

Скажи, будь ласка, як було потрапити дівчині на бойову посаду? Тому що я знаю, що твій шлях мобілізації у війському дуже складний. Тому що попри твої ж габарити, як ти сказала, тебе не хотіли дуже довго брати у військо. Давай так, щоб тебе краще було візуалізувати, нас дивляться зараз друзі з Польщі, який в тебе зріст, яка вага, якщо ти хочеш це назвати. Щоб вони просто зрозуміли, які в тебе об'єми, і з якими складнощами ти стикнулася тоді, коли прийшла у військкомат вперше.

Я хотіла бути штурмовиком. Я одразу така думаю: ну оце сидіти вдома, це не для мене. Я хотіла виїжджати, я хотіла щось робити. У мене зріст на метр шістдесят п'ять і вага плюс-мінус п'ятдесят п'ять кілограмів. Я приходжу, а мені на цей момент двадцять один рік. І я така, хочу бути штурмовиком. Кажу: «Руки, ноги є». Кажу: «Я бачу, ви дівчат берете». Типу, все, я готова, ну просто дайте підписати. Які папери треба? Вони мені сказали: «Ми до вас перетелефонуємо». – «Про що?»

Приходить день, другий, третій. Ніхто до мене не дзвонить. Я вже думаю, піду сама туди. Я пішла, кажу: «Таке, таке, я приносила документи, чого ви до мене не дзвоните?» – «Ну, зрозумійте, ви дівчинка, ви молоденька, з вас штурмовик не вийде, ми вас не візьмемо».

Думаю, ладно. Дзвоню… Потім до мене вже перетелефонували з тернопільської частини й запропонували посаду або кухаря в Тернополі, або пресофіцера у Вараші чи в Нетішині, щось типу того. Ну, це, коротше, Західна Україна. Це ще західніше, ніж я в Тернополі була.

І я така їм кажу: «Ви що, серйозно, чи що?» Типу, я прошуся, щоб, ну типу, виїжджати на бойові задачі, а ви мене ще глибше в Захід посилаєте. І все. Я сказала, що мені таке не підходить. Безпосередньо знайшла вже номер частини, в якій зараз служу. Набрала до них. І описала так само себе. Описала, типу, чим я займалася до цього, скільки там я важу і тому подібне. І вони сказали: «Приїжджай на співбесіду». І все. І то спочатку я не була на бойовій посаді. Спочатку я була як пресофіцер. Я пропрацювала буквально десь пів року як пресофіцер, а потім я вже перейшла в БПЛА.

Складна ситуація на фронті

Дуже часто на Заході чують таке словосполучення: «Складна ситуація в Україні на Донбасі», «Складна ситуація в Україні на Харківському напрямку». Поясни, будь ласка, тому що в Україні українцям можливо і зрозуміло, що таке складна ситуація. Бо для когось може бути складна ситуація, коли немає грошей. Вдома це складна особиста ситуація. А в Україні там на Донбасі складна ситуація. Це що таке для розуміння людям, які не живуть тут?

Це коли пі…и лізуть, скрізь, де тільки можна і не можна. Коли вони починають свої наступи. І зараз на Донбасі скрізь складна ситуація. Раніше був там якийсь один напрямок. Там чи на Часів Яру, чи на лиманському напрямку, де було складно. Бо там був більший тиск росіян. Наразі на Донбасі скрізь так. Взяти навіть той самий лиманський напрямок – Луганську область. Тобто там зараз залишилось півтора села. Півтора села якщо б пі…и забрали, і Луганська область вже буде повністю не наша.

Скажи, будь ласка, станом на сьогодні про ті бойові точки, де ти була, де вже вашої бригади немає. Про які ти можеш розказати? Де ти була? Де ти літала? І загалом, як тобі, людині, яка не була дотичною до війська, до повномасштабної війни, було акліматизуватися у цьому всьому? Чи складно було, попри те, що ти дівчинка, наприклад, знайти собі місце вже безпосередньо, коли ти потрапила в бойову зону? 

Безпосередньо, як пілот, я виїжджала: це Макіївка і Харківський напрямок, це Липці. От там я вже смак житті відчула. Бо я до цього чула артилерію, але я не чула КАБів. А КАБи це – просто ну я навіть не знаю як це описати.

Ти бувала близько, чи бувало так, що десь реально близько прильоти були, що ти їх чула вже на собі конкретно?

Найближчий це був метрів 30 від мене. Ну, тоді в нас в сусідів вибило двері в підвалі. Ми тоді сиділи, працювали. Наші точки знаходилися безпосередньо в селі. І ми працювали з підвалів. Ось, і то в сусідів вибило двері з підвалів. У нас все нормально пройшло, слава Богу. 

От навіщо воно тобі треба?

Оце 30 метрів, це зовсім поряд. Що сказали твої рідні, коли ти їм зателефонувала і сказала, що, ну все, я вже в лавах сил оборони, я буду їхати на лінію?

Вони думали до останнього, що я буду, ну, штабником, що я буду сидіти десь на місці тут, в ППД [пункті постійної дислокації], і я буду заповняти ці папірчики, і все. Ну, мама плакала, тату нічого не сказав. І все. Просто: «Для чого воно тобі треба? От навіщо воно тобі треба? Ну, їдь на Волинь, там живи собі своє прекрасне життя». Кажу: «Я так не можу, я не хочу так. Я собі можу на Донбасі десь в якійсь розйобаній хаті жити своє прекрасне життя».

Що вони кажуть станом на сьогодні про твій вибір, коли вже пройшло майже два роки. Коли вони вже, напевно, знають, що це таке, що ти працюєш на бойовій посаді, ти вже не сидиш десь, умовно, в тилу, як пресофіцер. Ти не просто виїжджаєш точково на сьогодні-завтра, а ти іноді можеш виходити там на декілька днів і тижнів на позиції, і вони не зовсім безпечні, як ти сама розказала.

Вони вже звиклися до того, що я дуже рідко відписую. Типу, я їм можу відписати раз в тиждень, раз у два, якщо я там безпосередньо знаходжуся в зоні виконання бойових дій. Я просто пишу там: +, жива, і все. Їм цього достатньо, в принципі. Але зараз мама вже почала більше, не то що сприймати, вона почала вже розуміти, де я знаходжуся, що я роблю, як я їй почала вже розказувати, що таке їх півішки [FPV-дрони], як вони працюють, взагалі, як вони літають, і чого вони такі протівні. То в неї вже зараз не то що паніка, якась, чи страх, вона в мені ніби й впевнена, але все одно хвилюється. І вже мій вибір, нарешті, сприйняла для себе.

Чи потрібні жінки на фронті?

До сьогодні ми говоримо, що жінці потрапити на бойову посаду складно, можливо, і не кожна бригада хоче брати жінок. У багатьох бригадах ми знаємо з тобою, залишається таке собі неоголошене табу, що жінки – це більше про посади паперові й так далі. Скажи, чи є ці проблеми до сьогодні? Які ще, окрім цих ти бачиш? І, ну, чи дійсно жінка не така активна на фронті, як чоловік по факту?

Тут, знову ж таки, палка двох кінців. Я бачила жінок, які реально працюють на бойових, і я бачила чоловіків, які, ну, ти на них дивишся і думаєш: «Боже, ліпше б ти сидів у цьому тилу, ну, реально». Просто це ганьба ганебна. І знову ж таки, в тому, що таке ставлення до жінок в армії, в деяких моментах винні й самі жінки. Кажу знову ж таки, це така монета двох сторін, бо є жінки які, дійсно, вправно і якісно виконують свою роботу, бо вони прийшли сюди працювати, а не прийшли там в пошуку якогось чоловіка чи в пошуку грошей чи що там ще, як люблять казати. Ну, є жінки, які реально виїжджають і щось роблять. А є мужики, які там сидять в тилу, заповнюють папери й він же все – во! – він класний, він герой, він молодець, бо він же воює.

Скажи, будь ласка, а взагалі в жінках є потреба у війську? Тому що в нас немає мобілізації жінок – такої певної категорії там по типу медиків, які повинні з'являтися до центру комплектування, щоб відзначитися і в разі чого прийти до війська там, у медичну частину. Але на загал кажучи, жінки ще зовсім не мобілізовуються на загальному рівні. Чи є в тому потреба, чи потрібні жінки на фронті, чи все ж таки, власне, тими добровольцями, якими сьогодні є, можна закрити ті потреби?

На мою особисто думку мобілізовувати жінок не варто. Через те, що так саме як мобілізовувати чоловіків. Тут вгадаєш – не вгадаєш. Чи він прийде і гарно буде виконувати роботу, чи прийде і погано буде виконувати свою роботу. Ті жінки, які за власним бажанням приходять на боєві посади, вони будуть якісно виконувати свою роботу через те, що в них тут вже продумано. Раз вона стільки «кіл пекла», в лапках, пройшла, щоб підписати цей контракт, чи щоб мобілізуватися, значить вона буде свою роботу виконувати доволі вправно. Знову ж таки, дійсно, є певні посади, на яких жінки справляються краще. Ті самі медики, ті самі пілоти, бо в жінок більше концентрація йде. Мені неодноразово це казали. Також ті самі діловоди. Тому я нічого не маю проти дівчат, які йдуть і займаються паперами, бо в них просто вистачає терпіння на це. Конкретно в мене на це терпіння немає. Я можу це зробити, але терпіння немає.

Війна – це біль, розруха і втрата

Скажи, будь ласка, чим тебе вразила за той період війна, що найскладніше для тебе на цій війні. І, щоб підсумувати це питання – якою війна для тебе насправді видалась. Ти не пожаліла про те, куди ти пішла і що ти зараз робиш?

Ні, ні разу. Були такі думки – Що я тут забула? Мені 22, що я взагалі тут роблю? Я могла б зараз виїжджати за кордон, десь мати якусь зарплату, стабільність якусь як мінімум, бо в мене зараз стабільності – «ноль» просто. Але щоб прям шкодувати, ні разу такого не було. Війна для мене це – навіть не знаю, як описати. Це біль, розруха і втрата. Найважче це досі дається переживання втрати друзів. Не просто там побратимів, а прям побратимів-друзів, з якими ти спілкуєшся.

Нещодавно на минулій ротації в мене загинув друг, він був командиром роти. І ти після цього ходиш просто як у воду опущений. І все. До цього ніхто ніколи не звикне. І ти головою розумієш, що це війна. Ну, типу, як би це зараз грубо і цинічно не звучало, це нормально, що люди гинуть. Але коли гине твій друг, ти просто не знаєш, куди себе подіти. Ти починаєш там завантажувати себе роботою, ти починаєш додатково виходити на позицію, якщо це треба, просто щоб не думати, що сталося.

У мене є таке правило, що я не ходжу на похорони друзів. Ні прощатися, нічого. Мені легше, коли я не бачу цього. Я собі просто не зможу цього відпустити. Але коли загинув тоді «Турист» – позивний цього хлопчика, який загинув під Макіївкою, я тоді просто порушила це правило і приїхала з ним попрощатися. На самих похоронах не була, я вже приїхала, коли його тільки дістали. І я досі вдячна медикам за те що вони прикрили ту ділянку тіла, якої в нього не було.

Як жити далі у суспільстві ветеранам?

Скажи, будь ласка, як на твою думку з цими всіма моментами, які ти бачиш, тими друзями, яких ти ховаєш, з тим всім жити далі в такому молодому віці? Тому що фактично твої однолітки в Польщі, Німеччині, Америці зараз займаються тим, що напевно тільки завершують навчання в університетах, тільки починають думати, як їм далі жити, думають про те, чи їм поїхати мандрувати, чи йти на роботу. І от зовсім інші думки. В тебе сьогодні, ну ти сама говориш, які проблеми й з якими емоціями ти стикаєшся. Вони зовсім не відповідають твоєму вікові. Як з цим жити далі? Як ти не сходиш з розуму з тим, що в тебе так багато, напевно, думок про твоїх побратимів, рідних і друзів? Яке воно життя, коли ти стикаєшся з війною так близько?

Чесно, я не знаю, як жити далі. Наразі я займаюся з психотерапевтом, бо моментами кукуха дійсно починає їхати. І в тебе стільки всього відбувається, і ти якось стараєшся особисте життя поєднати з роботою, і в тебе все одно це не виходить. Бо твоє особисте життя – це по факту і є робота. Як я буду себе почувати, якщо чи коли закінчиться війна, я не готова сказати. Ну наразі так відчуття, як у цуценя, коли його топлять, а він все одно борсається, намагається вгору виплисти. І все. Як воно буде далі – я також не готова відповісти. 

Скажи, будь ласка. Як жити далі у суспільстві ветеранам? В якийсь момент війна закінчиться, в якийсь момент всі ці дівчата і хлопці, які перед тобою знаходяться, повернуться у цивільне суспільство. У більшості з них будуть схожі історії, як в тебе. Хтось когось втратив, хтось втратив свою якусь половинку, близьку. В когось, можливо, якісь будуть фізичні проблеми після війни. Як з цим жити далі, коли ці два світи, умовно, цивільний і військовий, знову з’єднаються? Як ти думаєш, людям цивільним вже потрібно готуватись до такого перебігу подій? І до чого це може призвести? Тобто, знаєш, така фраза, як в Україні часто кажуть: «хлопці з війни прийдуть, порядок наведуть». Ти як до цього ставишся, коли чуєш такі речі?

Мене починає теліпати, якщо чесно, через те, що треба було готуватися до того, як жити з військовими ще, вибачте мені, будь ласка, у 2015 році. 15-14 рік. Зараз вже йде повномасштабна війна. І тут військові, які прийдуть з бойових дій, так само цивільні, які не розуміють, чи не розуміли, що там відбувалося – це будуть проблеми. Це будуть два протилежні світи, і вони не зможуть просто знайти якусь спільну мову, на мою думку, толерантність, типу. Це вже зараз. Якщо раніше не почали, то хай зараз хоча б дітям показувати, що якщо йде там тьотя і дядя з протезом, не треба сміятися і тикати на нього пальцем. Якщо ви бачите військового, який, можливо, не адекватно себе веде, чи можливо заїкається – ви подумали, що він п’яний. У нього може бути травма головного мозку. І, типу, це війна, а це нормально.

Як далі буде жити суспільство? Ну, чесно, мені важко відповісти на це питання, бо я вже зараз бачу, як палять військові машини, як на бусіках, ну, типу, військових пишуть: «не ТЦК», для того, щоб його реально не підпалили. І ти такий думаєш, це як ми з моменту – «котики – ЗСУ, НГУ», за два роки ми перейшли в «не ТЦК, будь ласка, не паліть машину». Є цивільні, які нормально до тебе відносяться, і ти до них нормально відносишся. А є такі, що будуть кричати: «А чого ти тут поставив машину? Перепаркуй, бо зараз через твою машину щось сюди прилетить!»

На жаль, маємо таку ситуацію і будемо сподіватися, що суспільство буде більш толерантним, і не буде вестися на російські вкидання пропаганди. Тому, друзі, будемо більше толерантними до питань військових, а поряд з тим моніторимо, дивимося тією інформацією, яку споживаємо, тому що дуже багато спосеред того, що є в інформаційному просторі, не завжди воно правдиве, не завжди воно відповідає дійсності.

понеділок, 3 березня 2025 р.

Миколай Карпіцький. Навчання в Україні під час війни: Вибачте, що не відповідала під час пари. У підвалі важко ловити більш-менш адекватний інтернет

Джерело: PostPravda.info. 03.03.2025.


Три роки тому Росія почала війну на знищення України. Розмови про її можливість йшли, але мало хто вірив. Важко уявити, що в одну мить усьому твоєму звичному життю прийде кінець. Абсурдна заява Путіна про денацифікацію як мету вторгнення означала, що раціональної мети немає, а значить і домовитися з ворогом неможливо. У річницю широкомасштабної війни своїми спогадами ділиться з PostPravda.info професор Миколай Карпіцький. Він розповідає як про досвід війни, так і про досвід війни своїх студентів.

Навчання в Україні: перші дні війни

Ранок 24 лютого 2022 року. Гул сирени заповнив простір над Києвом, але ніхто поки що не знає, що буває, коли бомблять міста. Поки що не зрозуміло, чого боятися. Скільки моїх знайомих і друзів залишиться в живих через рік? У метро облаштовувалися кияни з наміром ночувати, наївно вважаючи, що зможуть там перечекати війну. Одна моя знайома хотіла виїхати з подружками з Києва і перечекати війну в Бучі. Ніхто не міг уявити, що саме там росіяни влаштують різанину. Її врятувало те, що там уже почалися бої, і вона не встигла туди в’їхати.

Я розумію, що найкраще зараз – і далі виконувати свої повсякденні обов’язки й знайти свою місію. Моя місія пов’язана з моєю професією – переробляти емоції в розуміння, щоб допомогти людям подолати страх перед невизначеністю. Для цього я мав повернутися додому в Слов’янськ, щоб і далі викладати й вести хроніку з філософськими роздумами. Так, прояснюючи смисли, я міг би давати людям опору в розумінні того, що відбувається.

У цей час я дистанційно читав студентам авторський курс «Філософія людського спілкування». У Києві бої, ще невідомо, чи витримає він, а в мене за розкладом чергова лекція. До заняття долучилося кілька студенток із Сєвєродонецька. Вони ще не відійшли від емоційного шоку. Як мені їм читати лекцію? Я спробував передати їм почуття впевненості, продемонструвати без зайвих емоцій раціональне ставлення до того, що відбувається, а вони мені у відповідь: «Російські літаки вже над нами. Ми в бомбосховищі». Студенткам майже двадцять років, коли почалася війна на Донбасі, їм було майже дванадцять. Крихка рівновага між миром і війною – це є все їхнє життя, і тепер ця рівновага звалилася в прірву.

Пізніше, одна зі студенток опинилася в окупації й розповідала, що час для місцевої молоді ніби зупинився у 2014 році. Їм уже понад двадцять років, а свідомість як у чотирнадцятирічних. «Якщо ми, – розповідає вона, – активні в житті, шукаємо, де на роботу влаштуватися, щоб забезпечити себе під час навчання, самі за себе ухвалюємо рішення, то місцева молодь інфантильна, їм на думку не спаде самим щось вирішувати».

Місія викладача та філософа під час війни

Згадавши про студентів, український уряд оголосив канікули, тож наступна лекція відбулася лише через два тижні. Студентів прийшло порівняно багато. Мій обов’язок — проводити заняття так, щоб вони стали для студентів острівцем звичного життя в хаосі війни й слугували моральною опорою.

Для цього потрібно, щоб студенти довіряли мені, сприймали як людину, яка розділяє з ними всі небезпеки тут, на Донбасі, неподалік фронту, і відрізняється від них не соціальним статусом, а життєвим досвідом. У ситуації, коли поруч смерть, переконувати потрібно не словами, а власним прикладом. Тому я намагався не лише розповідати, а й демонструвати внутрішній спокій і рішучість діяти, зберігаючи впевненість у своїх рішеннях і вчинках, хоч би якою страшною була зовнішня ситуація.

Адже в таких умовах люди потребують, щоб хтось поруч із ними транслював цю впевненість. Тут неприйнятні ні втішні розмови, ні формальне викладання, ніби нічого не сталося, адже це було б демонстрацією неадекватності. Як викладач, я мав показати, що розумію студентів, адекватно оцінюю той жах, що коїться довкола нас, і завжди, у будь-якій ситуації, можу запропонувати раціональну стратегію поведінки та готовий відповідати за свої рішення.

Навчальні заняття під час обстрілів

Починається наступне заняття. Ми обмінювалися інформацією, у якій ситуації кожен із нас перебуває. Студент із Лиману, каже, що в них тихо, хоча щойно зовсім поруч пролунав потужний вибух. У відповідь я повідомляю, що у нас у Слов’янську теж тихо, хоча вчора весь час гуділи сирени, а позавчора весь день було чути канонаду і вибухи ракет, а одна з них влучила зовсім поруч із моїм будинком. Ось так, обмінявшись відомостями, починаємо заняття. Мої лекції треба було якось пов’язати з новою реальністю, і цього разу я обрав тему брехні. Зв’язок через інтернет ненадійний, бо часто відключають світло, проте я кожному студенту попередньо написав у приватний чат, що там ми можемо постійно тримати зв’язок. Студентка з Лисичанська, яку під час заняття вибило з інтернету, надіслала повідомлення.

«У Лисичанську досить страшно. Мій будинок розташований біля однієї з головних доріг. Коли їде техніка – від легкової й до танків – дуже-дуже чутно. Особливо через те, що дорогу танками знищили. Обстріли йдуть дуже часто і дуже голосно. Є райони, які розбиті в мотлох. У багатьох людей уже два тижні немає ні води, ні світла, ні газу. Відновлення всього цього буде нескоро. Початкова школа, в якій я вчилася, наполовину розбита. Біля гімназії, де я була в середній школі, постійно стоїть важка техніка. З огляду на те, що будинок, у якому я зараз живу, розташований порівняно недалеко, кожен постріл від гімназії відчувається вкрай гостро. Біля Ліцею, де я була в старшій школі, ще в перші дні впав снаряд. Так ніхто й не зрозумів, чи то був розгінний механізм, чи то, дійсно, снаряд, що не розірвався. Виходити на вулицю вкрай небезпечно. Навіть у магазин, який розташований через дорогу. Зараз іде сильний бій у Рубіжному. Від нас летить туди дуже сильно і дуже багато. Міста горять. Там, де жили друзі, будинків уже практично не залишилося.

Дороги здебільшого заміновані, залізничні колії підірвані. Питання залишається в мостах. Щойно ЗСУ будуть відходити, мости будуть підірвані. Вони у нас стратегічного значення. Намагатися зараз виїхати – можна порівняти з агонією загнаної тварини в кут. Дуже багато неправдивої інформації, дуже багато фейків щодо евакуації населення. Не знаєш, де знайдеш, а де загубиш. Сьогодні виїхали знайомі у Сватове евакуаційною колоною о 8:30. До теперішнього часу зв’язку з ними немає. Невідомо, доїхали чи ні. Чи живі взагалі ….

Вибачте, що не відповідала під час пари. У підвалі важко ловити більш-менш адекватний інтернет».

Третій місяць занять. Росіяни захопили Сєвєродонецьк, Лисичанськ, Лиман і наблизилися до Слов’янська, де живу. Студент, який евакуювався з Лиману, запитує, як обстрілюють нас і порівнює з тим, як обстрілювали його місто перед захопленням: «Спочатку розстріляли лікарню, Будинок Культури, а потім почалися регулярні артилерійські дуелі, і все життєзабезпечення міста припинилося. Як правило, обстріли йшли безперебійно з четвертої до десятої ранку, вдень затишшя до шостої години вечора, і далі вони знову тривали до першої години ночі».

Ставлення до життя, що дає силу

Я намагався й надалі підбирати теми лекцій, відповідно до питань, які ставить війна: обов’язок, відповідальність, ставлення до зла тощо. Проте найбільший інтерес викликала тема кохання між чоловіком і жінкою. Її активно обговорювали навіть ті, хто під час заняття перебував під обстрілом. Попри війну молоде покоління душею живе в мирному майбутньому України.

Були в мене й одкровення, якими я ділився зі студентами. Коли я викладав у Томську, мені запропонували обрати стратегію побудови академічної кар’єри – писати гранти, їздити до Москви, знайомитися з авторитетними вченими й у такий спосіб підвищувати свій авторитет і соціальний статус. Деякі мої колеги так і чинили, отримали визнання, а тепер змушені пристосовуватися до режиму в Росії всупереч совісті. Якби я вчинив так само, то втратив би свій філософський талант.

Є принципова відмінність між філософом і фахівцем у філософії. Філософ висловлює свій досвід життя. Й оскільки йде війна, він не може не говорити про досвід війни. Інакше він не філософ. Для філософської самореалізації мені потрібен тільки вільний час, щоб писати, і прожити разом з усіма той досвід, який осмислюєш. У прифронтовому Слов’янську в мене все це є, а в моїх успішних колег у Росії цього немає. Війна показала, що вся боротьба за визнання, соціальний статус, наукову кар’єру, авторитетність – не більше ніж ілюзія, морок, а справжність життя відкривається в його самоцінній значущості, коли чиниш відповідно до себе. Це я й намагався донести студентам на лекціях.

Навчання в Україні: свідоцтва студентів

Українська молодь різноманітна. Одні політизовані, інші – ні. Це люди з найрізноманітнішими інтересами, але є спільне, що їх об’єднує: всі вони спрямовані на майбутнє, водночас не бачать ніякого майбутнього з Росією. Телевізор вони не дивляться і війну сприймають не через призму політики або тієї чи іншої ідеології, а адекватно, так, як вона і проявляється в житті. У цьому я ще раз переконався, коли спілкувався з ними під час заліків та іспитів. Наведу деякі цитати з бесід із незначною стилістичною редакцією, не змінюючи змісту.

З окупованого району Луганської області
– Насилу вийшов на зв’язок. У мене місцева прописка, тому не випускають із ЛНР – адже проводиться мобілізація.

З України, після евакуації з Маріуполя
– Нас багато разів могли вбити, я не можу про це говорити, не можу пообіцяти, що зможу розповісти…

Зі Світлодарська (в окупації)
– Я у Світлодарську. У нас із 24 травня ДНР і з 29 травня немає жодних засобів комунікації. Тільки зараз перший раз вийшло вийти на зв’язок. У місті немає нічого – ні води, ні світла, ні газу, ні інтернету. Те, що я зміг якось зловити інтернет – диво.

З України, після евакуації з Лиману
– 22 квітня був перший, сильний, обстріл. На початку п’ятої ранку із системи «Ураган» вдарили по Донецькій обласній травматологічній лікарні, яка переїхала до Лиману 2014 року. Була пожежа, постраждали будинки по сусідству. Особливо інтенсивно було в ніч із 30 квітня на 1 травня: із 20-ї години починався обстріл і тривав майже до першої години ночі, потім о 4-й ранку відновився. Було чути звук металу снарядів, що розлітався по місту. Ближче до обіду трохи затихло, і з’ясувалося, що розбито пішохідний міст між південною і північною частиною міста, пошкоджено багатоповерхівки та гаражі, залізничний вокзал залишився без вікон. У наступні тижні ситуація в місті тільки загострювалася, закінчувалися запаси харчових продуктів, та й люди втомлювалися від постійного гуркоту і нових руйнувань…

З Новопскова (в окупації)
«Я вдома в Новопскові. У нас тут ніби тихо, тільки літають щодня, техніка їздить, страшно дуже».

З Курахового
– Не бачу жодної логіки в обстрілах. Люди займалися на стадіоні, а після того, як пішли, по стадіону вдарила ракета.

З України, після евакуації з Маріуполя
– 24 лютого російські війська увійшли на територію України. Я пам’ятаю той ранок, той жах, який панував навколо. Із самого ранку окупанти почали бомбити околиці Маріуполя. Люди масово намагалися виїхати з міста, проте вже тоді місто було заблоковане. Усі бігли знімати гроші та купувати продукти. В очах людей був жах від того, що відбувається, всі боялися того, що станеться. Усі боялися ВІЙНИ… Я жила в приватному секторі в Іллічівському районі. Коли почали обстрілювати Східний район, ми ховалися в підвалі. Земля тремтіла, а з нею і наш будинок. Час ніби зупинився. Тоді я вперше в житті відчула, що я і мої близькі можуть померти. Усі наступні дні тривали однаково: повітряна тривога, підвал, вибухи. За кілька кілометрів від нас точилися бої й незабаром перекинулися на Іллічівський район. Саме тоді ми наважилися виїхати з міста. Так вийшло, що ми виїжджали під час авіабомбардування. Уже тоді Іллічівський район був у руїнах – багато зруйнованих будинків і згорілих машин. Але найстрашніше було попереду. Коли наша машина приїхала на блокпост, нам порадили розвернутися і їхати назад, бо було надто небезпечно. Я пам’ятаю, мама сказала, що ми повинні виїхати зараз. Нас і всіх, хто був за нами, пропустили на свій страх і ризик. Ми молилися, просили Бога дати нам шанс жити. Того дня під бомбардуванням ми виїхали. Те, що я бачила, ніколи не забути. Згорілі й розстріляні машини, вантажівки та військова техніка… І трупи, точніше, те, що від них залишилося. Їх було так багато, що відчуття реальності зникло. Я ніби пішла в транс. Було відчуття, ніби це просто кошмар. Я і моя сім’я виїхали з Маріуполя 10 березня, а вже 11 березня, ніби стираючи наше минуле, снаряд знищив наш будинок.

З Охтирки
– 24 лютого десь о 13:30 зайшла невелика колона росіян, їх спеціально пропустили за місто, десь у полях розбили. Основні дії почалися вже з 25: вакуумні бомби, гради, артилерія, авіація тощо. Ключова інфраструктура міста повністю знищена: ТЕЦ, залізничний вокзал. Сильно постраждав центр міста, знищили мерію, постраждали будинок побуту, Будинок Культури й музей. Жителі здебільшого одразу масово виїхали. У квітні тихо було, але десь у середині травня було завдано ракетного удару по військовому об’єкту, ну і садочку дісталося. Хтось здав, що туди зброю завозили, але за три дні до обстрілу все вивезли, тож це просто безглуздо було. Відтоді в місті спокійно, ну а прикордонні села кошмарять постійно. В основному все в поля прилітає, спеціально, щоб нічого сіяти не могли.

З Олексієво-Дружківки
– Сьогодні був обстріл по сусідніх містах (10 км від мого селища), і зв’язок пропав повністю.

З України, після евакуації з Маріуполя
– У мене просто немає сил на навчання, моє життя пішло з-під ніг, і продовжує йти донині. Починаючи з 24 лютого в моєму житті немає світлого дня, я прожив місяць у Маріуполі з початку війни до 24 березня. Там втратили все, квартири, машини й бізнес, нас депортували в Росію. 25 днів ми їхали з цього пекла, щоб не залишатися там… два тижні тому мені повідомили, що мій брат, який перебував на Азовсталі, загинув. І я навіть не можу його поховати.

З Харкова
– 5 числа, не пам’ятаю місяць, травень здається, весь день прилітало. Я двічі потрапив під прямий обстріл. Осколки повз обличчя пролітали, кросівки порвало. У Харкові важко знову. Учора на Салтівці вибухи були. Але це Салтівка і Нові Будинки. Ті, які живуть на іншому кінці міста – у районі Лисої гори, кажуть, що в них більш-менш нормально. А так – прилітає щоночі, з Бєлгорода переважно. Але це вже давно так. Майже постійно повітряна тривога. З Бєлгорода починають десь у районі 23:00 лупити. Сьогодні теж обстрілюють.

Ось так за роки війни виросло покоління, яке не пам’ятає час, коли Росія ще не була ворогом.